Wigilia Bożego Narodzenia w LO Bogoria

 

Szkolna Wigilia Bożego Narodzenia

w Liceum Ogólnokształcącym w Bogorii

 

Materiał dotyczący przebiegu uroczystej Wigilii Bożego Narodzenia w Liceum Ogólnokształcącym w Bogorii

znajduje się na stronie Internetowej Liceum pod poniższym adresem.

 

Kliknij tutaj  -->

Msza Św. w intencji ks. proboszcza

 

Dzień 29-go listopada w kościele katolickim to modlitewne wspomnienie Świętego Andrzeja Apostoła, co w naszym kościele zostało w sposób szczególny podkreślone jako, że był to jednocześnie dzień imienin, czyli patronalnego święta naszego duszpasterza, księdza kanonika Andrzeja Wierzbickiego.

 

Czytaj więcej...

Narodowe Święto Niepodległości w Bogorii - 2012

W niedzielę 11 listopada 2012 r., gdy w całym kraju obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości do naszego sanktuarium przybyli przedstawiciele władz samorządowych gminy, organizacji kombatanckich i społeczno politycznych oraz dość liczna grupa parafian i przedstawicieli społeczności z całej gminy, aby modlić się wspólnie w intencji naszej Ojczyzny.

 

Czytaj więcej...

W CO WIERZYMY W LISTOPADOWE ŚWIĘTA?

 

    Listopadowe święta przypominają nam o kilku rzeczach. Po pierwsze, że każdy człowiek powołany jest do życia w świętości, do tego aby do tej świętości dążyć. Po drugie, święta te przypominają wszystkim podstawową prawdę o naszej kondycji, że ?życie ludzkie zmienia się ale się nie kończy i kiedy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki wszyscy znajdziemy przygotowane miejsce w niebie? (Prefacja żałobna). Po trzecie, przypominają nam prawdę o tym, że ludzkie życie to nieustanny rozwój ku dobru. Nawet jeśli tutaj na ziemi z różnych przyczyn nie dopełnimy ?służby wobec dobra? mamy szansę naprawić to po śmierci w tzw. czyśćcu, gdzie nasza dusza będzie przygotowywać się na spotkanie z Bogiem

 

Czytaj więcej...

Uroczyste obchody Dnia Patrona w bogoryjskim Zespole Szkół Ogólnokształcących

 

Dzień 22 października, w którym Kościół wspomina 34 rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II stał się od dnia beatyfikacji polskiego papieża w 2011 roku dniem Jego wspomnienia liturgicznego. W tym samym dniu nasze szkoły skupione w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bogorii już po raz trzeci obchodziły Dzień Patrona Szkoły, którym jest błogosławiony Jan Paweł II.

 

Czytaj więcej...

VII Konkurs Piosenki Religijnej im. Jana Pawła II w Bogorii

W dniu 18 października 2012 r w Gminnym Ośrodku Kultury w Bogorii odbył się organizowany już po raz siódmy konkurs piosenki religijnej.

Termin konkursu noszącego imię Jana Pawła II doskonale wpisujący się w kalendarium obchodów pamięci Papieża Polaka sprzyjał dużemu zainteresowaniu młodych wykonawców i ich opiekunów.

 

Czytaj więcej...

Inauguracja Roku Wiary w naszej wspólnocie parafialnej

 

Dzień 14 października 2012 roku w naszej parafii połączył w sobie trzy niezwykłe wydarzenia. W tym dniu nastąpiła bowiem uroczysta parafialna inauguracja Roku Wiary 2012-2013, oraz obchody XII Dnia Papieskiego prowadzonego pod hasłem ?Jan Paweł II €“ papież rodziny€œ. Trzecim ważnym wydarzeniem było oficjalne zakończenie prac konserwatorskich i renowacyjno-remontowych jakim na przestrzeni ostatnich czterech lat poddano wnętrze jak i elewację zewnętrzną naszego sanktuarium.

 

Czytaj więcej...

Dzień Dziękczynienia za zbiory - Dożynki 2012

 

 W dniu 9 września br, utrwalonym już przez wieloletnią praktykę zwyczajem przybyli do naszego sanktuarium przedstawiciele rolników i władz samorządowych powiatu i gminy, aby przed naszą Matką Pocieszenia złożyć dziękczynienie za opiekę nad ich rodzinnymi warsztatami pracy oraz owocami ich rolniczego trudu.

Podobnie jak w latach ubiegłych dożynki gminne połączono z VI Wojewódzkim Świętem Ekologii wspierając w ten sposób nasze rolnictwo specjalizujące się w produkcji zdrowej żywności.

 

Czytaj więcej...

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

 

 Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny obchodzone w dniu 8 września jest również naszym lokalnym świętem, jako że odbywa się tu bardzo popularny wśród parafian i wiernych z innych parafii odpust

Matki Bożej Siewnej.

Ponieważ w tym roku Odpust przypadał na dzień roboczy, to mieliśmy zaszczyt gościć wyjątkową liczbę księży

z całego dekanatu, którzy służyli wiernym posługą w konfesjonałach i uświetnili uroczystości

swoim udziałem w procesji .

Czytaj więcej...

Patronalne Święto Naszej Matki Pocieszenia

 

W dniu 26 sierpnia br. nasza wspólnota parafialna przeżywała nadzwyczajny splot wielkich świąt i rocznic. Dzień obchodzony przez cały kościół  polski jako Uroczystość Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej upamiętnia złożone na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 roku Jasnogórskie Śluby Narodu. Wczytując się w treść zredagowanych przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego ówczesnych Ślubów możemy łatwo dostrzec, że to zadanie jest aktualne również w dzisiejszych czasach, bo jakże inaczej interpretować takie słowa Kardynała:

 

Czytaj więcej...

MARYJA I DOŚWIADCZENIE CZASU

Co to jest czas?

Św. Augustyn zapytany o to powiedział, że kiedy nikt go nie pyta to wie, kiedy zaś ktoś go pyta to nie wie. Heraklit obserwując płynącą rzekę doszedł do przekonania, że naturą rzeczywistości jest ciągła zmienność. Przepływ rzeki był dla niego obrazem czasu. To co upływa mija bezpowrotnie i nigdy nie wróci, tak jak coraz to nowe fale napływają i odpływają. Każdy z nas ma pewne intuicje związane z czasem. Nie zawsze jednak potrafimy nadać im postać racjonalnego i intersubiektywnego wywodu. Naturę czasu trudno jest zrozumieć.

Czytaj więcej...

Kongres Mariologiczny w Sandomierzu

W dniu 30 czerwca 2012 r w Sandomierzu odbył się organizowany przez Legion Maryi Kongres Mariologiczny. Uroczyste spotkanie, które odbyło się pod hasłem ?Kościół naszym domem, Maryja Matką Kościoła? zgromadziło Prezydia Legionowe skupiające członków stowarzyszenia maryjnego z terenu diecezji sandomierskiej, kieleckiej i tarnowskiej oraz przedstawicieli innych ruchów katolickich. Bazylika napełniła się wieloma sztandarami parafialnych oddziałów Legionu, pośród których powiewał również piękny sztandar Legionu pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia działającego przy naszej parafii.

Uroczystości Kongresu rozpoczęto wspólną modlitwą  prowadzoną przez członkinie Komicjum Legionu w Tarnobrzegu organizatora kongresu. W pięknych  wnętrzach bazyliki katedralnej odbyła się następnie Msza święta koncelebrowana przez kilkudziesięciu duchowych opiekunów Legionu oraz księży proboszczów i wikariuszy z terenu diecezji. Przy sprawowaniu tej ofiary uczestniczył również duchowy opiekun naszego Legionu ks. kanonik Andrzej Wierzbicki.

Czytaj więcej...

Uroczystość Bożego Ciała w Bogorii

 

Każdy z naszych parafian już w przeddzień niezwykle ważnej uroczystości jaką jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi  Chrystusa, zwyczajowo zwaną Bożym Ciałem sposobił swoje domostwo  na  przyjęcie niezwykłego Gościa. W miejscach przejścia uroczystej procesji ozdabiano maidłem całą trasę i budowano ołtarze, których tradycyjnie odwiedza procesja. Dekorowano domy i to nie tylko te, stojące przy trasie przemarszu procesji , ale wszędzie gdzie mieszkali ludzie autentycznie wierzący w to, że czeka ich wizyta samego Jezusa Chrystusa, który opuści swoje miejsce i przyjdzie z rewizytą do ich domu.

 

Czytaj więcej...

Poświęcenie sztandaru Legionu Maryi w Bogorii

3 czerwca, Niedziela Trójcy Świętej - to patronalne święto naszej świątyni.

W tym dniu świat ludzi wierzących brał czynny udział lub pozostawał w łączności duchowej  z ludźmi, którzy uczestniczyli w liczbie około 800 tysięcy osób w Światowym Spotkaniu Rodzin zwołanym w tym roku do Mediolanu i przebiegającym pod hasłem ?Rodzina: praca i święto?. W tym samym czasie w Lednicy odbyło się XVI Doroczne Spotkanie Młodych przebiegające pod hasłem ?Miłość cię znajdzie?, a w 49 miastach całej Polski zorganizowano Marsze dla Życia i Rodziny odbywające się pod hasłem ?Rodzina receptą na kryzys? .We wszystkich tych przedsięwzięciach brali udział przedstawiciele naszej społeczności parafialnej i zapewne po powrocie podzielą się z nami doświadczeniami jakie stamtąd przywieźli. 

Czytaj więcej...

Zesłanie Ducha Świętego - Zielone Świątki w naszej parafii

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest obchodzona na pamiątkę wydarzenia w Wieczerniku, w 50 dni po Zmartwychwstaniu, gdy na zebranych tam apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty. Wówczas to Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach oraz otrzymali szczególne dary duchowe - charyzmaty. Zstąpienie Ducha Świętego, zapowiedziane już w Starym Testamencie, ponownie zostało przepowiedziane już przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy, przed Jego Wniebowstąpieniem.

Czytaj więcej...

Majówka w Mostkach-Jezioranach

W nawiązaniu do treści artykułu pt: Nabożeństwa majowe zamieszczonego na stronie naszej parafii zauważamy z wielką radością, że większość naszych kapliczek i krzyży przydrożnych zostało pięknie odnowionych i specjalnie udekorowanych dla głównego celu jaki te widome znaki naszej wiary mają spełniać w miesiacu maju właśnie. To wokól nich wciąż spotykają się pod wieczór nasi parafianie na wspólną modlitwę odmawianą w ramach nabożeństwa majowego. Na takim właśnie nabożeństwie spotkali się w dniu 20 maja mieszkańcy Mostek - Jezioran.

Czytaj więcej...