Patronalne Święto Naszej Matki Pocieszenia

 

W dniu 26 sierpnia br. nasza wspólnota parafialna przeżywała nadzwyczajny splot wielkich świąt i rocznic. Dzień obchodzony przez cały kościół  polski jako Uroczystość Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej upamiętnia złożone na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 roku Jasnogórskie Śluby Narodu. Wczytując się w treść zredagowanych przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego ówczesnych Ślubów możemy łatwo dostrzec, że to zadanie jest aktualne również w dzisiejszych czasach, bo jakże inaczej interpretować takie słowa Kardynała:

 

 

?Nasza moralna słabość i chwiejność, pomimo silnej wiary, nasz relatywizm moralny, skłonny do ulegania złym przykładom i prądom, posłuch najrozmaitszym błędom, nieraz wprost absurdalnym, upadek moralności małżeńskiej, niewierność, rozwiązłość, nietrzeźwość – to wszystko sprawia, ze pion moralno społeczny narodu jest tak chwiejny...Jesteśmy duchowo rozdwojeni, rozbici psychicznie, a stąd pozbawieni stylu życia i charakteru narodowego. To wszystko umiemy dziwnie łączyć z naszym przywiązaniem do Kościoła, którego nie słuchamy w codziennym życiu...?

Przez ostatnie 350 lat niezmienny pozostał również kierunek naszych narodowych peregrynacji. To u tronu Maryi składali w imieniu narodu swoje zobowiązania również poprzednicy kardynała Wyszyńskiego Król Jan Kazimierz i kardynał August Hlond . W wymiarze indywidualnym również realizujemy tę samą drogę zanosząc swoje prośby i dziękczynienia w licznych pielgrzymkach przed Tron Jasnogórskiej Pani, a także do naszej wspólnej Matki królującej w rozlicznych Sanktuariach Maryjnych rozsianych po całym naszym kraju i świecie realizując przesłanie: Przez Maryję do Jezusa. Tak właśnie realizują się i nasze parafialne okazje do świętowania.

 

Dzień 26 sierpnia to również tytularne święto naszej Pani Bogoryjskiej,  Matki Bożej Pocieszenia. To w podzięce za łaski jakie dzięki Jej wstawiennictwu na nas spływają oraz dla uczczenia Jej obecności wśród nas ustanowiono przed czteroma laty parafialny odpust i ustanowiono Sanktuarium Maryjne w Bogorii. Odpust mimo, że posiada stosunkowo krótką tradycję zyskał szybko dużą popularność zapełniając mury naszej świątyni  tłumami wiernych nie tylko z naszej parafii.

Kolejne wielkie wydarzenie jakie wczoraj wspólnie świętowaliśmy, to druga rocznica Koronacji wizerunków Naszej Matki Pocieszenia i Jej Syna w obrazie słynącym łaskami, która wobec tłumów wiernych odbyła się w ostatnią niedzielę sierpnia 2010 roku.

Wszystkie te wątki stały się osnową niedzielnej uroczystości i znalazły swoje odbicie w kierowanych do wiernych słowach głównego celebransa mszy św. ks. Romana  Hnata - kapelana w staszowskim szpitalu. Zwrócił on również uwagę na znaczenie modlitwy do Matki Bożej Pocieszenia szczególnie dla ludzi cierpiących i często osamotnionych w chorobie, pośród których od niedawna sprawuje posługę. Tego ważnego odkrycia, że wiara w opiekuńczą moc naszej Pani ma podobnie skuteczny wpływ na skutki leczenia jak przepisywane lekarstwa, dokonało już bardzo wielu ludzi, również na tym terenie powiedział ks. kapelan.

Na popołudniowej mszy św. oprócz wiernych stawił się również działający pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia nasz Legion Maryi wspierany przez liczne delegacje pocztów sztandarowych z innych parafii, które nie szczędząc trudów przybyli pod swoimi sztandarami, aby wesprzeć nasze siostry i braci legionowych w modlitwach i dodać splendoru  parafialnym uroczystościom. Prowadzący to nabożeństwo kustosz naszego sanktuarium ks. dziekan Andrzej Wierzbicki omówił wszelkie aspekty obchodzonych uroczystości i serdecznie dziękował wszystkim przybyłym parafianom oraz gościom za wspólną modlitwę i dowody przywiązania do naszej Matki Pani Bogoryjskiej.

Członkowie legionowej braci spotkali się na tradycyjnej agapie przygotowanej w Domu Strażaka w Zimnowodzie. W czasie tego spotkania siostry Marianna i Maria z Komicjum Legionu Maryi w Tarnobrzegu  omówiła znaczenie Cudownego Medalika w dawaniu świadectwa umiłowania Matki Bożej i woli podążania według jej wskazań.

 

 

Zdjęcia

Cz.B.