Zesłanie Ducha Świętego - Zielone Świątki w naszej parafii

Cz.B.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest obchodzona na pamiątkę wydarzenia w Wieczerniku, w 50 dni po Zmartwychwstaniu, gdy na zebranych tam apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty. Wówczas to Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach oraz otrzymali szczególne dary duchowe - charyzmaty. Zstąpienie Ducha Świętego, zapowiedziane już w Starym Testamencie, ponownie zostało przepowiedziane już przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy, przed Jego Wniebowstąpieniem.

 

Dzień Zesłania Ducha Świętego, potocznie zwany ?Zielonymi Świątkami?, jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc przypada również w niedzielę. Jest to jedno z najważniejszych świąt o charakterze uroczystości liturgicznej, obchodzone przez dwa dni .

W wielu kościołach w Polsce w wigilię Zesłania Ducha Świętego odbywa się czuwanie i Eucharystia, podczas której udzielane są Sakramenty Chrztu lub Bierzmowania.

W naszej parafii, od wielu już lat w przeddzień Zielonych Światek odbywa się nabożeństwo poświecone wspomnieniu naszych przodków i podtrzymaniu duchowej więzi z tymi, którzy poprzedzili naszą tu obecność, dali nam życie, wspomagali swą pracą, ofiarami i modlitwami nasz lokalny kościół, a teraz spoczywają na przykościelnym cmentarzu. Uroczysta procesja po pięknie utrzymanym cmentarzu jest dużym wydarzeniem w życiu duchowym parafii. Może właśnie jedynie tu, na cmentarzu  udało się nam jeszcze zachować pradawny ludowy zwyczaj majenia domostw i kościołów (obecnie grobów) gałązkami młodej zieleni i kwiatami. Tak pięknie i tym razem były umajone groby naszych bliskich.

Wieczorem, w kościele odbyło się modlitewne czuwanie zakończone Apelem Jasnogórskim i śpiewem pieśni maryjnych.

 

Święto Zesłania Ducha Świętego to jednocześnie tradycyjny odpust ściągający do nas liczne rzesze wiernych z sąsiednich parafii oraz naszych rodaków mieszkających w oddaleniu. Szczególnie w pierwszym dniu świętowania atmosfera odpustu widoczna jest tak w świątyni i na całym przykościelnym placu.

   Uroczysta suma poprowadzona w koncelebrze trzech księży przyniosła nam przypomnienie sensu, treści  i znaczenia  tego ważnego święta. Za sprawą przepięknych pieśni i bardzo pouczającej nauki wygłoszonej przez głównego

celebransa, księdza z pobliskich Iwanisk, który skupił się na  objaśnieniu znaczenia siedmiorakich darów o jakie prosimy w modlitwach i pieśniach nie tylko w tym dniu

zrozumieliśmy, że modlitwa o siedem darów Ducha - dar mądrości i rozumu, dar rady i męstwa, dar wiedzy i bojaźni Pańskiej i dar pobożności(Iz 11,2), jest w gruncie rzeczy prośbą o jak największe - bo Duchowe - podobieństwo do Jezusa. Siedmiu darom odpowiadają w Biblii owoce Ducha: ?miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie? (Ga 5,22).

 

Siedem darów Ducha Świętego oscyluje wokół mądrości życia. Jest to mądrość wywiedziona z wiary w Boga; to rozumienie życia przez pryzmat wiary. Wszystkie te dary są niezmiennie bardzo potrzebne każdemu z nas i dlatego należy nieustannie modlić się o nie oraz utrwalać ich znaczenie wśród ludzi pomiędzy którymi żyjemy.

 

W drugim dniu święta już w mniejszym gronie złożonym głównie z parafian kontynuowano rozważania i modlitwy związane z Duchem Świętym.

Dla tych, którzy z racji oddalenia nie mogli uczestniczyć w parafialnym święcie mamy do zaoferowania porcję zdjęć z procesji po cmentarzu i uroczystej Mszy Świętej odprawionej w pierwszym dniu Zielonych Świątek.

 

Zdjęcia

 

Polecamy również tekst : O zesłaniu Ducha Świętego, czyli myśl szeroko uśmiechnięta autorstwa naszego rodaka, księdza Krzysztofa Irka, który z dalekiego Rzymu życzył nam: błogosławionych, prawdziwie bogoryjskich  Zielonych Świątek.

http://mojecogitarium.blogspot.com/2012/05/o-zesaniu-ducha-swietego-czyli-mysl.html?spref=fb