Wieczysta Nowenna do Matki Bożej Pocieszenia

 

...Po wykonaniu gruntownej renowacji i konserwacji obrazu w dniu 11 maja 2008 r. odbyła się jego uroczysta reintronizacja, której przewodniczył ówczesny biskup sandomierski Andrzej Dzięga. Tuż po tej uroczystości rozpoczęła się wieczysta nowenna do Matki Bożej Pocieszenia - z prośbami o potrzebne łaski oraz podziękowaniami - odprawiana w każdą środę. Gromadzi ona z każdym tygodniem coraz więcej czcicieli Matki Bożej Bogoryjskiej nie tylko z parafii, ale i z całej okolicy...

Powyższe wynikało z realizacji wymogów określonych w Dekrecie Biskupim podnoszącym naszą świątynię do rangi diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. http://www.parafia-bogoria.pl/sanktuarium/dekret-potwierdzajacy-sanktuarium-matki-boskiej-pocieszenia-w-bogorii.html

Wskazywał on na potrzebę wprowadzenia do stałego celebrowania w naszym bogoryjskim Sanktuarium następujących nabożeństw:

-         w każdą środę - Nowenna Wieczysta będąca nabożeństwem do Matki Bożej Pocieszenia  
- w każdą sobotę od czerwca do września o godz. 21 powinien być śpiewany Apel Jasnogórski 

- w każdą pierwszą sobotę celebrowane ma być nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca dla uczczenia Niepokalanego Serca Maryi 
- od maja do października każdego 13. dnia miesiąca odprawiane będzie nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej 
- dla większych grup pielgrzymów sprawowana będzie dodatkowa Msza św. według formularza o Matce Bożej 
- uroczyście obchodzone będą odpusty maryjne: NMP Matki Kościoła, Narodzenia NMP i Matki Bożej Pocieszenia.

   W ten sposób funkcjonowanie naszego sanktuarium powróciło do tradycyjnych zasad swojego działania mającego na celu wspomaganie istnienia i dalszy rozwój Kultu do Naszej Pani Bogoryjskiej zwanej Matką Pocieszenia.

W rysie historycznym naszej parafii znajdziemy również bogaty zasób informacji o cudach dokonanych za pośrednictwem obrazu Matki Bożej Pocieszenia, z którego wynika, że: Cuda odnotowane w kościele bogoryjskim za przyczyną Najświętszej Panny rozpoczynają się w 1646 roku. To wtedy zakonnicy założyli księgę cudów i do niej wpisywali przykłady niezwykłych zdarzeń, a tych zapisków jest kilkaset. Główne ich  nasilenie  przypada na XVII i XVIII wiek, choć zapewne nie wszystkie przypadki zostały utrwalone. Kanonicy umieszczali ofiarowane za otrzymane łaski i uzdrowienia wota i dary obok obrazu Matki Bożej. A były to różance, krzyżyki, medaliki, korale, paciorki, krzyże zasługi. W podziękowaniu za łaski wierni fundowali szaty i naczynia liturgiczne prosząc jednocześnie o modlitwę w czasie Ofiary Mszy Świętej sprawowanej przed łaskami słynącym obrazem. W latach 1646 - 1682 odnotowano w książce cudów dużo takich zdarzeń. Później spotyka się mniejszą ilość zapisów. Mniejsza staranność i nieregularność w prowadzeniu dokumentacji każą przypuszczać, że wiele przypadków doznanych dzięki obrazowi łask po prostu nie zostało zapisanych. Mało sprzyjające dla mieszkańców Bogorii i okolic były czasy powstań narodowych oraz l i II wojna światowa. Można jednak przypuszczać, że pomimo zewnętrznych trudności i publicznych zakazów parafianie sercem trwali przy troskliwej Matce Pocieszenia...

... Rozwój kultu Matki Bożej Pocieszenia trwał w latach od 1827 do 1945 roku.

"Ziemia Polska to terra mariana. Maryja jest tu opiekunką, Matką, Panią, Królową. Cześć Maryi zmienia swe formy zewnętrzne, ale od początku przyjęcia chrześcijaństwa aż dotąd stałą jest i serdeczną" - napisał ksiądz Rokoszny w artykule "Cześć Najświętszej Maryi Panny w diecezji Sandomierskiej" w Kronice Diecezji Sandomierskiej. Właśnie taka serdeczna i bezpośrednia była cześć Maryi okazywana przez wiernych. Wśród obrazów wobec których podobało się Panu Bogu okazać łaski nieszczęśliwym i proszącym wymienia ksiądz Rokoszny między innymi obraz Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii.

Nowenna Wieczysta w naszym sanktuarium odprawiana jest według następującego porządku:

1.Pieśń powitalna

2.Litania Loretańska

3.Antyfona,

4.Odczytanie indywidualnych próśb i podziękowań za otrzymane łaski jakie wrzucono do skrzynki próśb znajdującej się w kościele oraz napływających drogą elektroniczna na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

5.Osobiste westchnienie wiernych w intencjach, z którymi przyszli na nowennę.

6. Modlitwy do Matki Bożej Pocieszenia

7.Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

8.Pożegnanie

Wśród próśb o łaskę zdrowia występują zarówno prośby o charakterze jednostkowym w intencjach osobistych jak zbiorowym, np. o opiekę nad rodziną do jednorazowego, jak i do wielokrotnego powtarzania. Prośby jakie są wnoszone przed tron Matki Bożej Pocieszenia od czasu wznowienia Nowenny wieczystej oraz podziękowania za doznane łaski są obecnie archiwizowane i będą dowodem skuteczności modlitwy zainteresowanych osób jak i uczestniczących w nowennach wiernych oraz otrzymanych tą drogą łask.

Zachęcamy do osobistego uczestnictwa w Nowennach wieczystych i innych nabożeństwach Maryjnych jakie są odprawiane w naszym Sanktuarium. Dla naszych parafian i innych czcicieli Naszej Matki Pocieszenia rozproszonych po świecie podpowiadamy: Korzystajcie z drogi elektronicznej pisząc i przesyłając swoje intencje na adres naszej parafii: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Zapewniamy włączenie ich do ogółu przedstawianych intencji i wspólną z Wami modlitwę.

Informujemy, że obecnie, podobnie jak przed wiekami napływają do naszego Sanktuarium podziękowania za doznane łaski, a niektórzy wierni ofiarowują wota wdzięczności. To z takich wotów w ostatnim czasie wykonano i umieszczono w ołtarzu głównym Złotą Różę, która jest dowodem trwania nieustającej dla nas łaski Matki Bożej Pocieszenia.

 

Tekst: Cz. Brudek

 Zdjęcia: Cz. Brudek  i  Adam Krzyżanowski