Boże Narodzenie 2013

 

      Boże Narodzenie, Narodzenie Pańskie ? w tradycji chrześcijańskiej ? święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna, przypadająca na 25 grudnia.

Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem.

Tyle możemy wyczytać w oficjalnym zapisie encyklopedycznym.

A jak jest w naszym codziennym życiu?

Każdy człowiek bez względu na wiek czeka na te najbardziej rodzinne święta z wielką niecierpliwością, nadzieją i miłością. Dzieci czekają na choinkę, prezenty, spotkania rodzinne, a dorośli na uroczysty, specyficzny klimat rodzinnych świąt i odpoczynek.

I czy tylko tyle wnosimy do naszego serca?

 

Czytaj więcej...

Betlejemskie Światło Pokoju

 

Każdego roku przed Świętami Bożego Narodzenia harcerze z całego świata podejmują akcję przekazania do każdego miasta, każdej wsi, każdego domu światełka Betlejemskiego. Ogień ten  jest symbolem ciepła, pokoju, miłości i nadziei.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego światła pokoju brzmi : ?Wyjdź z cienia, pokaż dobro.?

Hasło to ma zachęcić każdego człowieka do pracy nad sobą, podjęcia trudu by stawać się lepszym człowiekiem. Czas adwentu jest właśnie takim czasem, gdzie człowiek powinien wyjść z cienia swoich grzechów i przyoblec się w światło. Betlejemskie światło ma umocnić w nas nasze postanowienia poprawy byśmy w tym świetle porzucali złe nawyki i krok po kroku stawali się lepszymi ludźmi.

 

Czytaj więcej...

Z życia Legionu Maryi w parafii Bogoria

 

Niedziela 8 grudnia br. to obchodzone w kościele święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta łączy się z myślą przewodnią Adwentu. Bowiem w okresie, który przygotowuje nas na przyjście Zbawiciela, chętnie zwracamy wzrok ku Jego Matce - Maryi.

Widzimy w Niej jak w jutrzence porannej bliski już brzask dnia przed wschodzącym słońcem narodzenia Jezusa Chrystusa.

Maryja przyszła na świat i żyła jedynie ze względu na Chrystusa. Towarzyszyła Mu przez całe życie, jak nikt z ludzi. Z tej ścisłej łączności z Chrystusem wypływają Jej przywileje i łaski, a wśród nich łaska Niepokalanego Poczęcia, czyli łaska całkowitej wolności od grzechu pierworodnego od chwili poczęcia.

 

Czytaj więcej...

Adwent - radosne oczekiwanie na Zbawiciela

 

Dzień 1 grudnia jest pierwszym dniem nowego roku liturgicznego i uroczystym wejściem w okres Adwentu. Nasze Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia przywitało dość licznie przybyłych rankiem na pierwsze roraty wiernych nową dekoracją. U podnóża nowego Ołtarza pojawiły się cztery stopnie, na których ustawiono cztery świece, służące do unaocznienia nam czterech niedziel adwentu. Dzisiaj zapalono jedną świecę. Na ołtarzu ustawiono miniaturkę postaci Matki Bożej, która poprzez losowanie będzie odwiedzać na jedną dobę domy tych osób, które miały szczęście wyciągnąć szczęśliwy los. Ta symboliczna wizyta w naszych domach ma na celu wsparcia rodzin w należytym przeżywaniu okresu Adwentu.

Znaczeniu Adwentu dla kościoła i wszystkich skupionych w nim wiernych został poświęcony List Pasterski Episkopatu Polski jaki został dziś odczytany we wszystkich kościołach. Oto jego treść:

 

WIERZĘ W SYNA BOŻEGO 

List Pasterski Episkopatu Polski na Adwent Roku Pańskiego 2013

 

Drodzy Bracia i Siostry!

 

Czytaj więcej...

Patronalne Święto księdza proboszcza Andrzeja Wierzbickiego

 

Dzień 30-go listopada w kościele katolickim jest ostatnim dniem roku liturgicznego oraz modlitewnym wspomnieniem Świętego Andrzeja Apostoła.

W naszej wspólnocie parafialnej ten dzień posiada jeszcze jeden istotny wymiar jako, że był to jednocześnie Dzień Patronalnego Święta, czyli Imienin naszego duszpasterza, księdza kanonika Andrzeja Wierzbickiego.

Na wieczornej mszy z inicjatywy braci i sióstr skupionych w działającym przy naszej parafii Legionie Maryi zebrało się liczne grono parafian, aby zrealizować intencję mszy św., czyli wspólnie modlić się o zdrowie, błogosławieństwo Boże oraz wszelkie łaski potrzebne w codziennej pracy kapłańskiej jak i administracyjnej księdza proboszcza.

 

Czytaj więcej...

Modlitwy w intencji rodzin Dekanatu Staszowskiego w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii

W dniu 16 listopada, na tydzień przed zakończeniem Roku Wiary do naszego bogoryjskiego Sanktuarium przybyli przedstawiciele rodzin dekanatu staszowskiego wraz ze swoimi kapłanami, aby wspólnie modlić się w intencji rodzin. Mszę świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza Andrzeja Wierzbickiego kustosza naszego Sanktuarium, a zarazem dziekana odprawiali wspólnie ks. Edward Zieliński proboszcz parafii Św. Barbary w Staszowie, ks. Szczepan Janas proboszcz parafii Ducha Świętego w Staszowie, ks. Jerzy Rybusiński proboszcz parafii w Kurozwękach, ks. Jerzy Sobczyk proboszcz parafii w Kotuszowie.

W homilii wygłoszonej przez ks. Edwarda Zielińskiego było zawarte wiele ważnych i godnych przemyślenia zagadnień określających kondycję naszej chrześcijańskiej duchowości zagrożonej atakami jakie wobec kościoła powszechnego formuje współczesność.

 

Czytaj więcej...

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bogorii - 2013

 

     W poniedziałek 11 listopada 2013 r., gdy w całym kraju na różne sposoby obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości, do naszego Sanktuarium przybyli przedstawiciele władz samorządowych gminy, organizacji kombatanckich i społeczno politycznych oraz dość liczna grupa parafian i przedstawicieli społeczności z całej gminy, aby modlić się wspólnie w intencji naszej Ojczyzny.

Msza święta, której przewodniczył ks. kanonik i dziekan Andrzej Wierzbicki w asyście ks. Jerzego Bisztygi z parafii w Niemirowie i ks. Waldemara Bieńko stała się źródłem niecodziennych przemyśleń dzięki zaangażowanej duchowo homilii wygłoszonej przez ks. Waldemara.

 

Czytaj więcej...

2013-10-30 BOGORYJSKI WIECZÓR UWIELBIENIA

 

 

IV BOGORYJSKI WIECZÓR

           UWIELBIENIA

 

 

 

30 października 2013 roku odbył się w SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ POCIESZENIA w Bogorii kolejny - już IV Bogoryjski Wieczór Uwielbienia, który poprowadził o. Teodor Knapczyk.

 

Czytaj więcej...

Gorliwi Czciciele Matki Bożej Pocieszenia

 

W dniu 13 października, kiedy kościół w Polsce świętuje Dzień Papieski oraz związane z Janem Pawłem II Dzieło Nowego Tysiąclecia, w naszej świątyni , w czasie niedzielnej mszy świętej adresowanej do dzieci i młodzieży, ksiądz kanonik Andrzej Wierzbicki podsumował aktywność naszej młodzieży w realizacji praktyk religijnych ku czci naszej Matki Pocieszenia.

Dzień, w którym ewangelia poświęcona jest dziękczynieniu, również i my wszyscy składamy wyrazy najwyższego dziękczynienia Panu Jezusowi i Jego Matce za wszelkie łaski otrzymane w ostatnich latach. Należą do nich tak wielkie dary jak podniesienie do rangi Sanktuarium naszej świątyni oraz akt koronacji łaskami słynącego obrazu naszej Matki Pocieszenia.

 

Czytaj więcej...

Diecezjalne spotkanie członków róż różańcowych w Sulisławicach

 

W dniu 5 października br. przedstawiciele Kółek Żywego Różańca Świętego oraz Prezydium Legionu Maryi w Bogorii uczestniczyli w Trzecim Diecezjalnym spotkaniu członków Róż Różańcowych, które odbyło się w sanktuarium w Sulisławicach. Powiązanie tego modlitewnego spotkania z obchodami 100 lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Sulisławskiej sprawiło, że do tamtejszego sanktuarium przybyło około 3 tys. członków parafialnych grup modlitewnych wraz ze swoimi zelatorami i duszpasterzami. Spotkanie w Sulisławicach rozpoczęło się od indywidualnych modlitw przed łaskami słynącym.

Obrazem Matki Bożej Bolesnej "Misericordia Domini? wewnątrz Sanktuarium. Przed mszą świętą wierni zgromadzeni wokół ołtarza polowego wysłuchali historii łaskami słynącego obrazu wygłoszonej przez znanego regionalistę i autora wielu książek przybliżających historię naszego regionu redaktora Józefa Myjaka.
 
 
Czytaj więcej...

Obchody Święta Patrona Szkoły - Jana Pawła II

 

Obchody Święta Patrona

Zespołu Szkół Ogólnokształcących - Jana Pawła II

 

Pielgrzymka do Sanktuarium Jana Pawła II w Staszowie

 

W ramach obchodów Święta Patrona Szkoły 1 października 2013 roku młodzież z Publicznego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Bogorii im. Jana Pawła II udała się z pielgrzymką do Staszowa do kościoła pw. Ducha Św., który jest jednocześnie sanktuarium Jana Pawła II. Rozmodlona i rozśpiewana grupa młodzieży pod opieką p. dyr. Zdzisława Komóra, ks. Waldemara Bieńko, p. Edyty Utnik, p. Barbary Michalskiej, p. Anny Ziębory uczestniczyła w uroczystej Mszy świętej, którą odprawił ks. Waldemar Bieńko. Ks. Grzegorz Maruszak, dekanalny duszpasterz młodzieży w wygłoszonej homilii przypomniał, że przykład życia i nauczanie Jana Pawła II jest ciągle aktualne. Podał wiele pięknych, a może mało znanych dowodów niezwykłości i świętości papieża.

 

Czytaj więcej...

Nabożeństwa Różańcowe 2013

Nabożeństwa różańcowe

 

Tradycyjnie już w miesiącu październiku spotykamy się w naszej świątyni na wieczornym Nabożeństwie Różańcowym.

Jest to forma zbiorowej modlitwy poświęconej Maryi. Z tej okazji warto przypomnieć historię tej modlitwy.

Od wieków chrześcijanie próbowali odpowiedzieć na wezwanie św. Pawła do nieustannej modlitwy. Jednym ze sposobów było powtarzanie różnych modlitw.

Pierwszą i najstarszą modlitwą chrześcijan jest modlitwa, której nauczył sam Jezus - ?Ojcze nasz?. Dlatego też pierwsze reguły zakonne zobowiązywały mnichów do wielokrotnego powtarzania właśnie tej modlitwy. Na przykład reguła benedyktyńska jeszcze w XI wieku nakazywała braciom zakonnym codziennie odmawiać 150 razy ?Ojcze nasz? na wzór kapłańskiego oficjum złożonego ze 150 psalmów.

Od pierwszych wieków chrześcijaństwa odczuwano także potrzebę  wnoszenia próśb o wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny.

 

Czytaj więcej...

28 września 2013 r. - III Bogoryjski Wieczór Uwielbienia

 

III Bogoryjski Wieczór Uwielbienia


Pełen religijnych doznań był dla naszych parafian dzień 28 września, w którym obok Koronki na Ulicach Miasta
i Wieczornego Czuwania połączonego z Apelem Jasnogórskim zaplanowano Mszę Świętą połączoną z modlitwą charyzmatyczną o uzdrowienie i uwolnienie duszy i ciała. Ta szczególna Eucharystia, tak jak poprzednio odbyła się pod przewodnictwem o. Teodora Knapczyka. Oprawę muzyczną tego podniosłego spotkania Eucharystycznego zapewnił miejscowy zespół Diakonia Uwielbienia ,,Posłańcy Miłości?. Było to już trzecie takie spotkanie w naszym Sanktuarium, na które licznie przybyli mieszkańcy z terenu naszej parafii jak i spoza niej.
Nabożeństwo o uzdrowienie duszy i ciała składało się z trzech części: Mszy Świętej, adoracji Pana Jezusa
z modlitwą uwielbienia o uzdrowienie i uwolnienie duszy i ciała, a ostatnim elementem nabożeństwa była modlitwa wstawiennicza z indywidualnym nałożeniem rąk kapłanów.

 

Czytaj więcej...

Czuwanie Maryjne, Apel Jasnogórski 2013-09-28

W ostatnią sobotę września zgodnie z tradycją spotkaliśmy się na ostatnim czuwaniu i Apelu Maryjnym.
Przez cztery miesiące wierni modlili się w każdą sobotę o godzinie 20,30 do Naszej Najlepszej Matki -
Matki Bożej Pocieszenia i łączyli się duchowo z sanktuariami na całym świecie .

Czuwanie modlitewnie, również już tradycyjnie, poprowadziła młodzież oazowa z Bogorii. Intencją modlitewną młodych ludzi była miłość i ufność.

Szybko minęły te miesiące i pewnie niejednemu z nas będzie brakowało tych sobotnich spotkań z Maryją, ale tak jak powiedział ks. Wikariusz: nie zostawiamy Maryi, będziemy się z Nią spotykać i modlić do Niej na nabożeństwach  różańcowych i Mszach Św.

Zasłonięciem Obrazu i śpiewem pieśni Zapada zmrok, zakończyły się tegoroczne sobotnie spotkania
z Matką Pocieszenia.

 

Matko Nasza Najlepsza módl się za nami

Matko Boska Pocieszenia módl się za nami

Matko łaskawa i litościwa módl się za nami.

 

Tekst: Maria Krzyżanowska

 

 Zdjęcia: Adam Krzyżanowski 

 

Materiał filmowy przygotował: Adam Krzyżanowski  

Koronka na Ulicach Miast Świata 2013-09-28

Dnia 28 września, po raz szósty, cały świat o godzinie 15,00 zjednoczył się  w Akcji modlitewnej ?Koronka na Ulicach Miast Świata?. We wszystkich miastach i wioskach w rocznicę beatyfikacji spowiednika Św. Siostry Faustyny błogosławionego ojca Michała Sopoćki, wierni wyszli na skrzyżowanie ulic, aby modlitwą wyrazić głęboką więź i ufność do Boga pełnego miłosierdzia. Modlono się w intencji pokoju na świecie oraz ludzi
bezdomnych i bezrobotnych.

Również w naszej parafii ? Bogorii ? stanęliśmy na skrzyżowaniu ulic, aby stać się małym ogniwem w wielkim łańcuchu modlitw ofiarowanych za wszystkich potrzebujących Miłosierdzia Bożego.

Modliliśmy się razem z siostrami i braćmi z Legionu Maryi. Modlitwie przewodniczył Ks. Wikariusz Waldemar Bieńko.

Po zmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego i odśpiewaniu pieśni: Jezu ufam Tobie, umocnieni błogosławieństwem Kapłana wróciliśmy do domów.

 

Św. Faustyno módl się za nami

Bł. Ojcze Michale Sopoćko módl się za nami

 

Do zobaczenia za rok.

 

Tekst: Maria Krzyżanowska

 Zdjęcia: Dominik Krzyżanowski 

Prezydium Legionu Maryi w Mostkach

 

W dniu 19 września, w którym kościół wspomina 167 rocznicę objawienia się Matki Bożej dwojgu pastuszkom: Melanii Calvat i Maksyminowi Giraud na górze w La Salette we Francji, w kaplicy pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Mostkach odprawiona została Msza święta dziękczynna za powstanie kolejnego w parafii Bogoria Prezydium Legionu Maryi.

   Przewodniczący Eucharystii ks. Rafał Cudziło, diecezjalny kierownik duchowy Legionu Maryi omówił drogę formacyjną sióstr i braci oraz wskazał na coraz bardziej pilną potrzebę dawania odważnego świadectwa wiary, w którą doskonale wpisuje się nowo powstała wspólnota.

 

Czytaj więcej...