Czytelnia

Wszystkich Świętych - 2011

 

Uroczystość Wszystkich Świętych

 W Tym dniu Kościół raduje się, iż bardzo wielu zmarłych przebywa u Boga w niebie. "Uroczystość Wszystkich Świętych to święto Boga, który poprzez ludzi czyni tak wiele dobrego na świecie. (...) To uroczystość radosna. Pokazuje, ilu ludzi jest mimo wszystko pośrednikami Boga w świecie "(ks.Jan Twardowski)

 

Uroczystość ta zdecydowanie różni się od następnego dnia, czyli Zaduszek, w liturgii Kościoła obchodzonego jako Wspomnienie Wszystkich wiernych Zmarłych - jest to dzień nabożeństw i modlitw w zmarłych intencji, których dusze przebywają w czyśćcu. Tego dnia w szczególności " na wszystko trzeba spojrzeć głębiej, na bliźniego jak na tego, ktory odejdzie, na Boga, jak na Tego, z Kim mamy się spotkać" (ks. Jan Twardowski).


Zwyczajowo W dniu Wszystkich Świętych iw Zaduszki odwiedzamy Groby bliskich i znajomych, modlimy się w ich intencji, Wspominamy, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty. Sprzyja do chwilom refleksji i zadumy - "Śmierć zawsze daje głębsze spojrzenie" (ks. Jan Twardowski). Są to dni szczególnej łączności z Tymi, którzy odwołani przez Boga z tego świata, stoją na drugim brzegu.

Po ostatniej reformie liturgii teologowie podkreślają, że uroczystość obejmuje nie tylko świętych kanonizowanych, ale zmarłych wszystkich którzy osiągnęli doskonałość, zatem także zmarłych naszych krewnych i  przyjaciół.


Zapraszamy do Wspólnej Modlitwy:

  •       1 listopada o godz.11.00 - Msza św. za zmarłych w Sanktuarium i po niej procesja na cmentarz i modlitwy                za zmarłych
  •       2 listopada o godz. 11.00 - Msza św. w Sanktuarium i po niej procesja na cmentarz i modlitwy za zmarłych.