Rok 2014

Parafia Bogoria przystąpiła do Programu Odnowy Parafii

 

         W czasie Rekolekcji Wielkopostnych, które prowadził dla nas ks. Stanisław Zając usłyszeliśmy po raz pierwszy o istniejącej i działającej na całym niemal świecie Grupie Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata - będącej wspólnotą Apostolską podległą Papieskiej Radzie do Spraw Świeckich. Mieliśmy zatem wyjątkową okazję poznać i wysłuchać Dyrektora Polskiej Grupy Promotorów, a jednocześnie Koordynatora Ruchu na Europę Środkową ks. Stanisława Zająca.

Ruch dla Lepszego Świata, jak podaje źródło: http://www.mmm.org.pl/?p=main&what=133  powstał z inicjatywy o. Riccardo Lombardiego SJ, włoskiego jezuity. 10 lutego 1952 r. papież Pius XII wygłosił w Radiu Watykańskim ?Adhortację Apostolską do wiernych w Rzymie?, wzywającą do odnowy Kościoła i przebudowy świata na lepszy.

 

 Proklamację papieską uważa się za  oficjalne ogłoszenie w Kościele ruchu odnowy tj. Ruchu dla Lepszego Świata. Istotną zasadą działania Ruchu miało być dążenie do odnowy świata przez odnowę Kościoła. Lombardii był przekonany, że do tego zadania potrzebna jest Grupa Promotorów, która łączyłaby wszystkie powołania w Kościele, a szczególną w niej rolę mieli spełniać ludzie świeccy – ta Grupa, zwana dziś Służbą Animacji Wspólnotowej, realizuje swą misję posługując się metodą odczytywania ?znaków czasu? i wcielając w życie zalecenia Soboru Watykańskiego II.

Co nam proponują promotorzy ? - Odnowę świata przez odnowę Kościoła.

   Jest to nawrócenie-odnowa, które wymaga zaangażowania, nie tylko po to, by odkryć, co ono oznacza w konkrecie i na jakie rodzaje świętości trzeba się nawrócić, ale również, dlatego, by używać konkretnych środków i sposobów do jego osiągnięcia. Grupa Promotorów włącza się w odnowę Kościoła w ponad 40 krajach świata. Wszystkie wysiłki i starania apostolskie GP skupione są obecnie na promowaniu duchowości komunii w Kościołach lokalnych i we wszystkich środowiskach, które podjęły się realizacji proponowanych przez nią projektów. Duchowość komunii ma prowadzić jednocześnie do odnowy relacji w społeczeństwie. W ten sposób Grupa Promotorów wypełnia swą misję uniwersalną – troski o rozwój Królestwa Bożego we współczesnym świecie.

Na poziomie promocji apostolskiej jej praca związana jest głównie z wdrażaniem przesłania soborowego w diecezjach budujących Diecezjalny Projekt Odnowy i Ewangelizacji oraz w parafiach, gdzie tworzy się Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji.

   Ks. Stanisław Zając uwzględniając prośbę naszego duszpasterza złożoną w czasie rekolekcji włączył nas w program naprawy parafii i przybył do naszej wspólnoty w dniu 26 maja, aby przeprowadzić 3 dniowe spotkanie formacyjne z osobami, które pozytywnie odpowiedziały na zaproszenie naszego ks. proboszcza i przybyły na to spotkanie.

W pierwszym dniu zajęć uczestnicy zostali zapoznani z treścią adhortacji papieża Franciszka w zakresie  Duszpasterstwa nawrócenia. ?Kościół jako tajemnica wiary powinien pogłębić rozumienie samego siebie gdyż jest rzeczywistością przekraczającą nasze bieżące rozumienie. Wpatrywanie się w niego, rozpoznawanie go i dostrzeganie w nim ideału kościoła jakiego chce Chrystus nie pozwala nam chrześcijanom na stanie z boku. Patrzenie na Kościół z wiarą, że tam jest Chrystus i na mnie czeka i potrzebuje mnie do realizacji swoich planów daje mi poczucie, że nie będzie to godne jeśli na to zaproszenie nie odpowiem...? – mówił ks. Stanisław. Na poparcie tego rozumowania mówca przytaczał wiele urywków z Pisma Świętego poszerzając temat odwiecznej potrzeby odnowy i nieustannego nawracania członków kościoła powszechnego.

W drugim dniu zajęć, ich uczestnicy po odpowiednim wprowadzeniu  przeprowadzali analizę sytuacji zastanej i prognozowanej  formułując odpowiedzi na następujące pytania:

1.     Co w naszej parafii sprawia Jezusowi ból

2.     Co w naszej parafii sprawia radość Jezusowi

3.     Co należałoby uczynić, aby program odnowy parafii zaowocował przemianą w kierunku budowania komunii czyli jedności parafii na wzór pierwszych chrześcijan.

Spotkanie w trzecim dniu poświęcone było omówieniu części składowych Eucharystii Mszy Świętej dla przybliżenia nam wiedzy będącej warunkiem pełnego i świadomego uczestnictwa wiernych we Mszy Świętej.

Ukoronowaniem spotkania była odprawiona dla nowej wspólnoty wiernych uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez ks. Andrzeja Wierzbickiego, Waldemara Bieńko, pod przewodnictwem ks. Stanisława Zająca.

Termin następnego spotkania ustalony został wstępnie na m-c wrzesień. Już teraz serdecznie zapraszamy do modlitewnego i czynnego wsparcia nowej grupy modlitewnej zatroskanej o los naszej parafii i całego kościoła powszechnego

 

 Tekst i zdjęcia: Cz. Brudek