Rok 2014

XXII Światowy Dzień Chorego w Bogoryjskim Sanktuarium

 

Obchody Światowego dnia Chorych w naszym Sanktuarium przebiegały dwustopniowo. W niedzielę 9 lutego, na wszystkich mszach św. odczytywany był List Pasterski naszego biskupa Krzysztofa Nitkiewicza poświęcony tej tematyce, a w modlitwie wiernych modliliśmy się wspólnie w intencjach szczegółowych chorych, ich opiekunów oraz służby zdrowia, która pomimo znanych trudności i ograniczeń jednak na ogół dobrze sprawuje opiekę nad członkami naszych rodzin i naszej społeczności parafialnej.

 

Drugi dzień modlitw w intencjach chorych został zrealizowany poprzez odprawienie w dniu 11 lutego, czyli w Dniu Światowego Dnia Chorych mszy św., na której ludzie chorzy i ich opiekunowie wysłuchali słowa Bożego, przyjęli Sakrament Chorych oraz uzyskali specjalne, indywidualne Błogosławieństwo Lourdzkie Najświętszym Sakramentem.

Sprawujący Eucharystię ks. Kanonik Andrzej Wierzbicki w wygłoszonej do wiernych homilii nawiązał do odczytanego w niedzielę listu pasterskiego naszego biskupa, do tekstu wydanego na Dzień Chorych Orędzia naszego Ojca świętego Franciszka oraz do słów Ewangelii jaką dzisiaj odczytywano we wszystkich naszych kościołach. Przypomniał też hasło tegorocznychobchodów: ?Wiara i miłosierdzie: My także winniśmy oddać życie za braci (1 j 3,16)?.

Oto EWANGELIA przewidziana na uroczystość Dnia Chorych:

Jezus uzdrawia chorych

Gdy Jezus i uczniowie Jego się przeprawili, przypłynęli do ziemi Genezaret i przybili do brzegu.
Skoro wysiedli z łodzi, zaraz Go poznano. Ludzie biegali po całej owej okolicy i zaczęli znosić na noszach chorych, tam gdzie, jak słyszeli, przebywa. I gdziekolwiek wchodził do wsi, do miast czy do osad, kładli chorych na otwartych miejscach i prosili Go, żeby choć frędzli u Jego płaszcza mogli się dotknąć. A wszyscy, którzy się Go dotknęli, odzyskiwali zdrowie.
(Mk 6,53-56)

Podobnie jak ówcześni ludzie, ponad dwa tysiące lat temu, tak i my dzisiaj przybyliśmy do naszego Sanktuarium w nadziei na to samo, co wiodło tam naszych poprzedników – powiedział ks. kanonik. Objaśniając historię objawień Matki Bożej w Lourdes i wynikającej stąd mocy tamtego miejsca, do którego przybywa co rok ponad sześć milionów wiernych wiedzionych niezachwianą wiarą w ratunek, w Jej pomoc i wsparcie, w to, że otrzymają tam otuchę i ulgę w cierpieniach wskazał na nasze nadzieje, jakie przywiodły nas do naszej świątyni i królującej tu Pani Bogoryjskiej. Przypominając słowa odczytanego w ub. niedzielę Listu pasterskiego na XXII Światowy Dzień Chorego A.D. 2014 wskazał na to, że:

Kościół nigdy nie był obojętny na ludzkie cierpienie, którego szczególnym przejawem jest choroba i niemoc fizyczna. Od początku swojego istnienia udzielał chorym sakramentu namaszczenia i dbał o to, aby mogli posilać się Eucharystią. To Kościół zakłada nieprzerwanie szpitale, ambulatoria, hospicja, placówki socjalno-bytowe, a w momentach kryzysowych organizuje doraźną pomoc medyczną. W Chrystusie wszyscy jesteśmy sobie bliscy i winniśmy wspierać się nawzajem w wypełnianiu naszego chrześcijańskiego powołania. Osoby chore i sędziwe wiekiem mają we wspólnocie Kościoła szczególną rolę.

Cytując słowa Papieża Franciszka wygłoszone po niedzielnej modlitwie Anioł Pański ks. kanonik przypomniał o tym, że hasło tegorocznych obchodów Dnia Chorego zachęca nas do naśladowania Jezusa względem cierpiących.

Godność osoby nigdy nie sprowadza się do jej możliwości i zdolności i nie zmniejsza się ona, gdy dana osoba słabnie, staje się niesprawna i wymaga pomocy (?) Pomagajcie jedni drugim z miłością, a doświadczycie pocieszającej obecności Boga. Chrześcijańska i szlachetna postawa wobec chorych jest solą ziemi i światłem świata .

Jeszcze jeden cytat jest nam dzisiaj potrzebny do wewnętrznych rozważań - powiedział ks. kanonik. Są to słowaks. abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, który wypowiedział m.in. tak znamienne słowa: Naród, który nie szanuje osób starszych, nie ma pamięci ani przyszłości...

Wszyscy obecni przyjęli z rąk naszych księży Sakrament Chorych, a na zakończenie mszy świętej również specjalne Błogosławieństwo Lourdzkie. Każdy z uczestników otrzymał i był poproszony o zaniesienie do swoich domów błogosławieństwa Biskupa Sandomierskiego wraz z apelem o ofiarowanie swoich cierpień wraz z modlitwą w intencji Ojca Świętego Franciszka oraz w intencji naszej diecezji przygotowującej się do Jubileuszu 200-lecia jej utworzenia.

Kończąc mszę święta ks. kanonik zaintonował tytułem dziękczynienia za otrzymane łaski znaną pieśń: Cóż Ci Jezu damy

Cóż Ci Jezu damy za Twych łask strumienie?
Z serca Ci składamy korne dziękczynienie.
Ref. 
Panie nasz, króluj nam! Boże nasz, króluj nam!
Poprzez wieczny czas króluj Jezu nam.
2. W Serca Twego ranie, o serc naszych Królu,
Pokój i wytrwanie ukojenie w bólu.
3. Ty nas wspieraj w znoju, strzeż przez życie całe,
Byśmy w serc pokoju Twą wielbili chwałę.

 

 

Tekst: Cz.Brudek

Zdjęcia: Cz. Brudek