Święto NMP Królowej Polski i Świeto Konstytucji 3 Maja

 

Jak co roku obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja oraz uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny sprawowana przez kustosza sanktuarium ks. kanonika Andrzeja Wierzbickiego. Na wspólnej modlitwie zebrali się przedstawiciele władz gminnych, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, młodzież szkolna ze swoimi nauczycielami i wychowawcami oraz parafianie.

 

Dzień 3 Maja jest przykładem kościelno państwowego Święta służącego przypomnieniu współczesnym odwiecznego związku Tronu i Ołtarza na równi angażującego się w rozwiązywanie spraw trudnych, w jakie obfituje nasza historia. Zależność ta posłużyła jako oś przewodnią rozważań jakie zawarł w homilii ksiądz proboszcz. Przybliżenie największych zwycięstw jak i okresów kiedy nasza Ojczyzna była wielką potęgą w zestawieniu z przykładami ponoszonych klęsk, skutkujących okresami kiedy Polska zniknęła z map świata doskonale przybliżyło uczestnikom okoliczności powstania postępowej jak na ówczesne czasy Konstytucji 3 Maja. Słuchając tego wystąpienia oraz uczestnicząc w modlitwach tego właśnie nabożeństwa można było zadumać się nad miejscem w jakim się znajdujemy.

...Jako przykład do rozważań może posłużyć fragment odnawianych w trakcie mszy Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego (Jasna Góra, 26.VIII.1956

?Zwierciadło Sprawiedliwości! Wsłuchując się w odwieczne tęsknoty Narodu, przyrzekamy Ci kroczyć za Słońcem Sprawiedliwości, Chrystusem, Bogiem naszym.

Przyrzekamy usilnie pracować nad tym, aby w Ojczyźnie naszej wszystkie dzieci Narodu żyły w miłości i sprawiedliwości, w zgodzie i pokoju, aby wśród nas nie było nienawiści, przemocy i wyzysku.

Przyrzekamy dzielić się między sobą ochotnie plonami ziemi i owocami pracy, aby pod wspólnym dachem domostwa naszego nie było głodnych, bezdomnych i płaczących.

Lud powtarzał: Królowo Polski, przyrzekamy!

Zwycięska Pani Jasnogórska! Przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi.

Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości.

Przyrzekamy zdobywać cnoty: wierności i sumienności, pracowitości, oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej?

Wnikając w treść tego, co przyrzekamy NMP Królowej Polski przy każdym odnawianiu ślubów, od czasów Jana Kazimierza po dzień dzisiejszy należy zauważyć, że to, co dla nas jest najważniejsze ciągle jest w sferze przyrzeczeń i nijak nie może doczekać się realizacji. Gdybyśmy zechcieli dotrzymać choćby części tych przyrzeczeń - tak w sferze państwowej jak i prywatnej, to nasza Ojczyzna wyglądałaby zupełnie inaczej – przekonywał ks. Andrzej Wierzbicki.

Uroczystości kościelne zakończono wspólną modlitwą Pod Twoją Obronę kierowaną do naszej Matki Pocieszenia, odśpiewaniem Hymnu Boże Coś Polskę i błogosławieństwem dla nas i dla Ojczyzny.

Po mszy jej uczestnicy udali się w pochodzie pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wieńce, a później do Szkoły Podstawowej gdzie młodzież tej szkoły zaprezentowała okolicznościowy program artystyczny.

 

 

Tekst i zdjęcia  Cz..B.