Boże Ciało jest to święto kojarzone z naszym narodowym charakterem religijności, spotykanej już w niewielu miejscach na świecie. Strojenie ołtarzy, a przede wszystkim uczestnictwo w procesji to, dla wielu z nas, nie tylko przeżywanie tradycyjnych zachowań utrwalonych w pamięci każdego z nas od najwcześniejszego dzieciństwa. To ważny moment w całym liturgicznym roku.
Wszędzie Boże Ciało jest świętem szczególnie radosnym jako, że w ten sposób obchodzimy pamiątkę tego ważnego w dziejach ludzkości momentu, gdy otwarty został dostęp do drzewa życia. „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, choćby i umarł, żyć będzie”. Eucharystia jest owocem drzewa życia. W czasie tego święta ten Szczególny Owoc, umieszczony w złotej monstrancji, obnoszony jest z szacunkiem po ulicach miast i po drogach wiosek, przynosząc wszystkim radość z niepojętego daru. Wspominamy w tym dniu również naszą pierwszą Komunię świętą, a także wszystkie następne Komunie święte i próbujmy za nie podziękować Chrystusowi. Dlatego w intencjach obchodów Święta Bożego Ciała naszego Sanktuarium umieszczono modlitwy za dzieci klas III, które właśnie teraz obchodzą I Rocznicę Pierwszej Komunii Świętej.
Msza święta, której przewodniczył nasz proboszcz, ks. kan. Andrzej Wierzbicki rozpoczęła się piękną pieśnią, której treść - jeśli poznamy pełne jej brzmienie - opowie nam o tym wszystkim co w takim dniu robić należy. Oto jej tekst:
Zróbcie mu miejsce, Pan idzie z nieba,
Pod przymiotami ukryty chleba.
Zagrody nasze widzieć przychodzi,
I jak się Jego dzieciom powodzi.
Otocz Go wkoło, rzeszo wybrana.
Przed twoim Bogiem zginaj kolana!
Pieśń chwały Jego śpiewaj z weselem
On twoim Ojcem, On Przyjacielem!
Nie dosyć było to dla człowieka,
Że na ołtarzu co dzień go czeka:
Sam ludu Swego odwiedza ściany.
Bo nawykł bawić między ziemiany.
Uścielajcie Mu kwiatami drogi,
Którędy Pańskie iść będą nogi.
Okrzyknijcie to na wszystkie strony:
„W środku nas idzie Błogosławiony!”
Straż przy Nim czynią Anieli możni.
Nie przystępujcie blisko bezbożni.
Obyście kiedyś i wy poznali,
Jakiegośmy to Pana dostali.
On winy nasze darować lubi.
Jego się wsparciem ten naród chlubi.
W domu i w polu daje nam dary,
Serc tylko naszych żąda ofiary.
Uroczysta procesja, w której brała udział bardzo liczna reprezentacja parafian i ich gości tradycyjnie już odwiedziła kolejno cztery ołtarze usytuowane w rynku. Pochód wiernych w drodze powrotnej do kościoła zatrzymał się na skrzyżowaniu dróg, gdzie prowadzący procesję ks. proboszcz pobłogosławił Najświętszym Sakramentem całą parafię i jej mieszkańców zwracając się w cztery strony świata. Zakończenie procesji nastąpiło w kościele parafialnym gdzie odśpiewano Magnifikat, a po błogosławieństwie „Boże coś Polskę”.
Tekst : Cz. Brudek
Zdjęcia Cz. Brudek i Dominik Krzyżanowski
Materiał filmowy: Adam Krzyżanowski